Novinky

6. 1. 2019 byla na ČT2 v pořadu Chcete mě odvysílána reportáž o nás a našich morčátkách. Kdo by se chtěl podívat https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/218562221300038/ nebo na https://www.youtube.com/watch?v=EiUd1oyLH4A (zde ale špatný zvuk)
Po COA 2019 a 9 th Double Cavy Show v Lysé nad Labem 2019, dostala naše morčátka ocenění nejvyšší i na 7 th Winter Double Cavy Show 2020 v Toulcově dvoře. Květen 2020 velká radost! Úspěchy na virtuální výstavě morčat na Ukrajině - viz kapitola Výstavy!

Domů
Odchovy 2016Pozn. z 2. 1. 2017
Naše nejnovější vrhy baldwinů najdete v kapitole BALDWINI.
 

10. 12. 2016 VRH X12 NERINKA SKINNY VELVET + VARHAN SKINNY VELVET

Tak tohle bylo velké překvapení! Od Nerinky jsem již žádné potomky neočekávala. s Varhanem již byla v boxu řadu měsíců - a stále nic. A protože jí již byl rok, myslela jsem, že z ní asi bude jen miloučký mazlíček. Ovšem v poslední době začala pěkně přibývat, a tak již začalo být jasné, že nějací potomci z toho asi budou. 9. prosince jsme dělali nějaké přesuny v boxech, říkala jsem si, že bych Nerinku mohla možná oddělit. Nebo až jindy? Nakonec jsem se ještě vrátila a Nerinku jsem přendala do samostatného boxu. Ráno jsem šla krmit - a vedle Nerinky leželo velké miminko, které pečlivě čistila. Počínala si velice rozvážně, bylo to úžasné. Viděla jsem, že porod bude pokračovat. Nerinka s naprostým klidem a rozvahou porodila druhé miminko, obrovské. Bez jediné chybičky přivedla na svět dvě mláďata, to první byla samička, 135 g, druhé kluk 148 g! Sama ani nepohubla. Miminka se přisála k cecíkům - prostě paráda. A od té chvíle vše funguje, jak má.

Nerinka s miminky 
22. 9 2016   VRH W12  NOBLESA SKINNY VELVET + WHITE SPIDER VANDULKA
Všichni, kteří jste se těšili na tak dlouho očekávaný vrh, smutněte se mnou! Snad již dva týdny jsem čekala, kdy Noblesa porodí, tak měla velké břicho. Tušila jsem, že miminek bude víc, ale vše bylo až do poslední chvíle v pořádku. Samička v klidu a ohodě přestála i náš návrat z chaty do Prahy. Miminka "kopala" jak divá, Noblesa zůstala akční a čilá. Hlídala jsem ji, jak jsem mohla, poslední tři noci jsem téměř nespala. Dnes jsem byla vzhůru ještě v pět hodin ráno. Noblesa uždibovala seno, byla naprosto v pohodě. Potom mě spánek přece jen přemohl - a bohužel právě v tuto chvíli Noblesa rodila. Překrásná, zdravá miminka s porodní váhou 116 g a 124 g (samečci) a 96 g, 102 g a 102 g (samičky). Přišla jsem pozdě!!! Ani jedno mládě nemělo sundanou blánu z čumáčku!! Co víc napsat, než to, že je to strašná škoda. Otec White Spider Vandulka, syn Mamuts´Zora, v barvě bílá se slate, dává krásné potomky. Ne vždy se taková miminka povedou, ostatně posuďte sami. Fota očištěných mláďat přikládám, abyste se mohli podívat, jak mohla být miminka krásná. Noblesa má trochu vpadlé boky, není divu, když morčátka vážila celkem 540 g + k tomu nutno přičíst placenty atd... Teď v boxu dojídá zbylé obaly, snažila se čistit i mrtvá miminka, prostě smutek.... Ale tak už to v chovu bohužel občas chodí. Samička je v pořádku, i ten vrh byl v pořádku, jen jsem u toho prostě nebyla, když to bylo nutné....
Takže všem z vás, kteří si přáli skinny miminko z našeho chovu, se momentálně omlouvám.

Noblesa 13. 9. 2016, tedy ještě devět dní před porodem

Smutný pohled do boxu 22. 9. 2016 - vlevo smutná Noblesa. I když je prvorodička tuší, že něco se nepovedlo.

Poté, co jsem miminka očistila a zjistila pohlaví - vlevo kluci, vpravo holčičky
Foto 22. 9. 2014 - byla ještě jako živá, přesto se nedalo naprosto nic dělat.
Je mi z toho velmi smutno, stejně jako Noblese. Kéž by jí zbylo alespoň jediné mládě!

 
25. 7. 2016  VRH U12  INÉZ SKINNY VELVET + JONÁŠ SKINNY VELVET
Tak toto je jedno z největších překvapení za celou historii našeho chovu! Lila samička Inéz byla považována za pravděpodobně neplodnou. Její doba již minula, se žádným z vhodných samečků nezabřezla, přestala jsem ji již připouštět. Dosáhla již věku dvou let, aniž někdy rodila, prostě škoda, ale nedá se nic dělat.
Někdy brzy zjara se popral poněkud nesnášenlivý sameček Jonáš. "Kamarád" mu prokousl nohu ve stehně z obou stran. Rána to byla ošklivá,špatně se hojila, hnisala. Vždy akční Jonášek posmutněle seděl v boxu a hubnul. Já se v takových případech snažím něčím udělat takovému smutnému zvířeti radost, jenže čím, když je nesnášenlivý ke všem samcům a málem roztrhal i malé  miminko, jelikož to byl sameček.
V tu dobu jsem musela od sebe oddělit i dvě kamarádky, Palomu a Inéz, protože Paloma již měla nejvyšší čas jít k ženichovi. No ale zůstala mi samotná Inéz, která by se s jinou samičkou těžko snesla. Asi každý chovatel zná tyto "šachy", není vždy jednoduché morčátkům vyhovět.
Byl to takový nápad, který se zrodil v okamžiku, kdy jsem držela Inéz při čištění v ruce a přemýšlela jsem, ke komu ji přidám. A potom jsem uviděla přikrčeného Jonáška... Šup - a Inéz byla u něj. Nekonala se žádná divočina, Jonášek na to (zdánlivě) neměl ani pomyšlení. Inéz ale přijal, ona se k němu tulila a hřála ho. Nožička se mu pozvolna hojila, ještě ale nestál na zadních a nevyhlížel mě, když jsem šla krmit. Ale určitě mu druhé morčátko v boxu dělalo dobře.
V létě po příjezdu na chatu k nim přibyla do boxu ještě kamarádka Plašanka, hezká "chlupatá" samička z hobby chovu paní veterinářové, Jonáškova oblíbená. Již potřetí byli spolu. A stal se první zázrak, Jonáš se s Plašankou okamžitě přivítal, ale zároveň ji přijala i v tomto směru vybíravá Inéz. Co udělá s morčetem "láska", toho je Jonášek jasným důkazem. Po znovushledání s Plašankou přibral za měsíc 400 g (Z 800 g to vytáhl na 1200 g) a je z něj opět krásný, vitální samec! Inéz jsem s nimi nechala, vytvořili šťastnou morčecí skupinku. Momentálně bylo období klidu, žádná další miminka jsem nečekala, byla jsem ráda, že to máme všechno úspěšně za sebou. No a potom jsem se jednou při večerním krmení pořádně vyděsila! V boxu u Jonáška, Inéz a Plašanky byla krev! A ve mně by se krve nedořezal? Co se mohlo stát? Vždyť Jonášek již byl zdravý, všechno v pořádku, morčátka k sobě mírumilovná. Proboha, co to tam leží?? Obalené v hoblinách?? Pomalu mi to dochází a začínám volat na manžela: "To není možné!!! Tady je miminko!!" Čí vlastně je? Vždyť Plašanka tu ještě tak dlouho není a Inéz.... Inéz se mohutně čistí, dojídá placentu... Není pochyb! Inéz ve svých dvou letech poprvé zabřezla, úspěšně to před námi "utajila" a s úplným přehledem porodila kluka vážícího 120 g!!! A navíc je mládě čistě bílé (Inéz je lila, Jonášek aguti stříbrná). Zázraky se dějí!! Inéz ani nepohubla, je plná mléka, porod na ní nezanechal žádnou stopu. Nikdy bych již takto starou samičku poprvé nepřipustila, u Inéz jsme mysleli, že je neplodná. Mám obrovskou radost z toho, že to tak dobře dopadlo - i z malého obříka Uffíka.


Foto po porodu 25. 7. 2016 Sameček Uffo, porodní váha 120 g

 
21. 8. 2016  VRH V12  URIELA SKINNY VELVET + URANUS TESORO
Jak jsem již dříve psala, v každém chovu se občas něco nepovede. A protože chceme podávat všechny informace tak, jak se udály, zařadíme sem i tento nezdařený porod.
Jestliže předchozí vrh byl pro nás velkým překvapením, tak tato událost nás překvapila snad ještě víc.
Samička Uriela byla dlouhodobě se samečkem Uranusem, ale nezabřezla. Později jsem k nim přidala samičku Mignonku. Ta zabřezla a porodila již před měsícem. Tak jsem tehdy i Urielku oddělila a vrátila ji mezi samičky s tím, že se jí zabřeznout nepodařilo.
Plynuly dny a já jsem ani žádný porod neočekávala. Dva dny před událostí jsme čistili boxy a vzpomínám si, že manžel poznamenal, že "jsou ty samice hrozně vyžrané". Mínil tím všechny tři v boxu, Uriela se od nich nijak nelišila. Mě to možná napadlo, že vypadá "jako březí", ale nenapadlo mě, že březí opravdu je.
A tak, když na mě manžel dva dny poté volal, že "mám v boxu nějakou tragédii", vůbec jsem netušila, co se mohlo stát.
Tragédie spočívala v tom, že v boxu se třemi "vyžranými" samicemi leželo mrtvé, okousané mládě. Jedno jediné. Uriela byla tedy opravdu březí. Porod se odehrál v noci, mládě muselo být obrovské. Něco se nepovedlo, netuším, možná ho nemohla vytlačit, prostě tam leželo napůl sežrané. Uriela byla na druhé sraně boxu s druhými samičkami a dělala "jakoby nic".
Ani moc nepohubla, jen cecíky měla pěkně nalité.
Je to škoda, ani nevím, zda to byl kluk nebo holčička v lila barvě.
Foto přikládám, i když to není pěkný pohled. Uriela je zcela v pořádku.

Miminko V, muselo být hodně velké, tipuji téměř 160 g. Samička asi přenášela.

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Na prodej

Anketa

Kolika let se dožilo vaše skinny morčátko?
 

Počítadlo přístupů

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes468
mod_vvisit_counterVčera284
mod_vvisit_counterTento týden2042
mod_vvisit_counterMinulý týden3072
mod_vvisit_counterTento měsíc17492
mod_vvisit_counterMinulý měsíc21069
mod_vvisit_counterVše1439623

Online (20 minutes ago): 4
Vaše IP: 18.232.38.214
,
Dnes: Kvě 30, 2020

Copyright 2009 by MaraXa