Novinky

6. 1. 2019 byla na ČT2 v pořadu Chcete mě odvysílána reportáž o nás a našich morčátkách. Kdo by se chtěl podívat https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/218562221300038/ nebo na https://www.youtube.com/watch?v=EiUd1oyLH4A (zde ale špatný zvuk)
Po COA 2019 a 9 th Double Cavy Show v Lysé nad Labem 2019, dostala naše morčátka ocenění nejvyšší i na 7 th Winter Double Cavy Show 2020 v Toulcově dvoře. Květen 2020 velká radost! Úspěchy na virtuální výstavě morčat na Ukrajině - viz kapitola Výstavy!

Domů
Odchovy SKINNY 201926. 9. 2019  VRH Q14  BELLA SKINNY VELVET + ADDIS SKINNY VELVET
Náš poslední letošní vrh, další prozatím neplánujeme. Bella byla společně s Oreou přidána k samečkovi Addisovi. Zatímco Orea přivedla na svět miminka již v srpnu, Bella si dávala na čas. Je možné, že i přenášela, netuším. Stále se nic nedělo, ale byla žravá achovala se normálně. Proto mi spadl kámen ze srdce, když jsem ve čtvrtek 26. 9. přišla po ránu k boxu, kde Bella v přítmí spokojeně seděla a k ní se tiskla dvě pěkná, velká miminka. Nechtěla jsem ji hned po porodu rušit a brát jí mláďata, tak jsem potlačila zvědavost a nezjišťovala jsem, jaká pohlaví morčátek se narodila. V průběhu dopoledne jsem se šla opět podívat. Vše bylo očištěno, mláďata se drala Belle k cecíkům. Trochu mě již ráno překvapilo, že jsou jen dvě, žádné další ale v boxu neleželo, tak jsem si říkala, že u drobnější samičky zřejmě to břicho velké jen vypadalo. Rozhodla jsem se miminka zvážit. Když jsem je odebírala, všimla jsem si, že Bella má břicho stále nějak velké. Zmáčkla jsem jí břicho na straně otočené ke mně. Bylo měkké, atak jsem šla vážit miminka a říkala jsem si, že slyším trávu růst. Ale přece jen mi to nedalo a nakonec jsem vyzvedla z boxu i Bellu. No a bylo to jasné -nahmatala jsem bohužel ještě jedno mládě v břiše. A bylo tuhé. Porodní cesty se již zatáhly, nebyla šance, že by se ven dostalo přirozenou cestou. Snažila jsem se ho sice v břiše přetočit do porodních cest, ale Bella netlačila, nesnažila se ho vypudit, prostě to nemělo smysl...
Takže prvotní radost nad vydařeným vrhem se rázem změnila v noční můru všech chovatelů - u samičky bylo nutné provést císařský řez. Zažila jsem tuto situaci během naší dlouhé chovatelské praxe třikrát. Dvakrát u našich samiček, jednou jsem pečovala o morče jiné chovatelky.. Vždy to byl horor. Cizí samička byla vyoperovaná komplet i s dělohou. Měsíc jsem ji krmila uměle, zahřívala, byl zázrak, že to nakonec přežila a rozkrmila se. Nebyla to ale skinny samička. U skinny samic jsem to zažila dvakrát. Poprvé to dopadlo tak, že při operaci uhynula všechna mláďata a samička byla sešitá svorkami, že prý se to tak dělá. Trpěla chudinka ještě tři týdny, než to vzdala. Celkově jsem za operaci a následnou péči zaplatila 7,5 tis. Kč. Kdybych věděla, co mě, respektive tu samičku čeká, volila bych eutanázii.. Ne kvůli té nekřesťanské ceně, ale kvůli utrpení toho ubohého zvířete, potažmo mému.... Podruhé samička při císařském řezu sice přišla o miminka, ale sama byla docela čilá. Po pár dnech začala hopkat po boxu, byla radostná, žravá. Byla to mladá, krásná samička, a tak jsem z toho měla radost. Jenže... Začala si vykusovat stehy (i přes usilovnou snahu jí v tom zabránit, se jí to podařilo) a rána se otevřela.. Museli jsme znovu na šití. Byla veselá, skákala ještě i v ordinaci, pískala na mě.. Když se po nějaké době otevřely dveře ordinace a doktor mi sdělil, že morče to bohužel nepřežilo, zůstala jsem jako opařená.. Vždyť byla tak živá, radostná.. Prý právě proto. Nemohl ji uspat, byla moc čilá. Tak přidal sedaci - a srdíčko prý to nevydrželo.. Tehdy to byl opravdu šok, ještě teď je mi toho komunikativního, krásného tvorečka moc líto.. Pro doktora to bylo jen bezcenné morče, moc živé..
Tohle všechno mi prolétlo hlavou, když jsem se dívala na spokojenou Bellinku a její miminka. Chudinka, netuší, co ji čeká. Buď se v ní za čas začne mrtvé mládě rozkládat a nastane celková sepse a úhyn, nebo ji čeká císařský řez a stejně asi uhyne.. Není lepší eutanázie? Ale takhle nemůžete uvažovat, když morče spokojeně kojí a láduje se paprikou..
V první doporučené ordinaci byli moc milí. Po vyšetření ultrazvukem pouze potvrdili mou domněnku. Měla v sobě velké, mrtvé miminko, nebylo možné ho dostat ven normální cestou, jedinou šancí byl buď císařský řez, nebo ji nechat uspat. Ale vzala jsem s sebou i obě zdravá, silná miminka, no a samozřejmě jsem zvolila šanci na život - císařský řez. Ten ale v tomto zařízení nechtěli provést, odeslali nás po telefonické domluvě na kliniku na druhý konec Prahy. Neznali jsme to tam.. Zanechali jsme samičku na operačním sále a ve smluvenou dobu jsme si pro ni přišli.. Měli další případ, moc už s námi nikdo nehovořil, jen jsme si převzali živou a poměrně čilou samičku. Prý máme přijít jedině, pokud by nechtěla jíst. Zaplatili jsme 1940 Kč, v předchozí ordinaci (sono) 218 Kč. Stehy prý vypadnou samy, takže hotovo, vyřízeno...
Ve chvíli, kdy toto píšu, uplynulo již osm dní od porodu a císařského řezu. Samička se chová, jako by žádnou operaci ani nepodstoupila. Pilně kojí, miminka krásně přibývají. Přitom ona sama je spíše drobná, ale síly má, zdá se, dost. Rána se krásně hojí, řez není ani moc velký. Takže určitě záleží na tom, kdo operuje a jak operuje.
Jsem ráda, že snad mohu říci, že náš poslední vrh dopadl šťastně. Chceme teď v chovu udělat pauzu, postarat se o stará morčátka a počet našich morčátek již nezvyšovat. Pozvolna musíme pomýšlet na "morčecí důchod".
Takže pro tuto chvíli představuji naše poslední přírůstky.

Bella po císařském řezu, foto 4. 10. 2019

Bella kojí, foto 4. 10. 2019

Bella s miminky, foto 4. 10. 2019

SAMEČEK

Sameček Quaid, foto 4. 10. 2019, zatím nenabízíme

Quaid zprava, foto 4. 10. 2019

Quaid, foto 11. 10. 2019

SAMIČKA

Quanda, samička, foto 4. 10. 2019Quanda, foto 11. 10. 2019
Pozn. z 11. 10. 2019: Tak toto jsou miminka, jejichž maminka před čtrnácti dny prodělala císařský řez. Přesto se o své dva potomky obětavě stará. Ona dokonce od počátku kojí. Miminka krásně prospívají. Bella sama je sice pohublá, ale je čilá a hodně žravá. Tak snad to všechno zvládneme, v dobrý konec jsem ani nedoufala..
 
31. 8. 2019  VRH P14 OREA SKINNY VELVET + ADDIS SKINNY VELVET
Krásná, velká, silná miminka v čokoládových barvách. Dvě holčičky a kluk. Jedno mládě, samička, nepřežilo, samice neprokousla blánu na čumáčku. Je to škoda, byla nádherná. Ale jinak se moc radujeme ze zdravých morčátek, které maminka již bez problému kojí.
1. mládě

Moc se mi líbí tato samička, pravděpodobně si ji necháme.

Pamina, samička aguti čokoládová/krémová, foto 31. 8. 2019, zůstává doma

Pamira, foto 11. 9. 2019

2. mládě

Patina, samička aguti čokoládová/oranžová, foto 1. 9. 2019, zůstává doma

Patina, foto 11. 9. 2019
3. mládě

Pandur zleva - sameček čokoládový s bílou, foto 31. 8. 2019, pravděpodobně zůstane doma
 
Stejný sameček zprava

Pandur, foto 11. 9. 2019

4. mládě

ŠKoda, byla by to krásná čokoládová samička. Maminka jí nesunda obal z čumáčku a mně se ji již vzkřísit nepodařilo..

 
30. 8. 2019  VRH O14  SLIDA SKINNY VELVET + XAMIR SKINNY VELVET
Ve velkém vedru, ale bez sebemenších potíží, přivedla Slida na svět tři krásná miminka, dvě holčičky (111 g a 115 g) a černého kluka (100 g). Děti hned našly cecíky a zdá se, že vše bude i nadále probíhat bez problémů. Z takového vrhu má chovatel opravdu radost.

Slida po porodu, foto 30. 8. 2019

1. MLÁDĚ

1. O sameček černý, foto 30. 8. 2019, vyčkáváme, možná zůstane domaO černý sameček, foto 11. 9. 2019

A ještě jednou zprava, foto 11. 9. 2019

O černý sameček zprava, foto 17. 9. 2019

2. MLÁDĚ

2. O samička černá - bílá, zůstává doma, foto 30. 8. 2019

O samička, foto 11. 9. 2019

3. MLÁDĚ

3. Olinka samička černá s bílou, foto 30. 8. 2019  REZERVACE

Foto 11. 9. 2019

Stejná samička O, foto 17. 9. 2019
 
23. 8. 2019  VRH N14  LEJLA SKINNY VELVET + ZAMBI SKINNY VELVET
Porod proběhl v době naší nepřítomnosti. Po mnoha letech jsme naše morčátka opustili na 24 hodin. Měli jsme k tomu velmi vážný důvod, o kterém se tu nechci rozepisovat. Chudinky naše rozmazlené! Mističky byly prázdné, morčátka měla ukřivděné pohledy. A Lejle přibyla tři miminka. Dva černí kluci a holčička, která je také černá, ale na několika prstíkách má trochu bílé. Všichni zdraví, tlačí se k cecíkům. V nejsmutnějším dni mého života alespoň trocha radosti.
Lejla březí
Lejla březí

Lejla s miminky

SAMEČEK 1

1. N samec černý, PV 121 g, foto 30. 8. 2019  ZŮSTÁVÁ DOMA


SAMEČEK 2

2. N samec černý,  PV 83 g, foto 30. 8. 2019  REZERVACE


N černý sameček, foto 11. 9. 2019

SAMIČKA

Nemesis, samice černá s bílou, PV 111 g, zůstává doma - Lejla, její maminka, se s nikým nesnese, a tak jí ponechám miminko, aby nemusela být v boxu sama.

Foto 30. 8. 2019

Nemesis, foto 11. 9. 2019
 
2. 8. 2019  VRH M14  MARISA SKINNY VELVET + XAMIR SKINNY VELVET
Na Marisu přišla její chvilka právě v době, když jsme čistili boxy. Takže jsem u porodu sice téměř byla, ale protože jsem se právě zabývala něčím jiným, nevšimla jsem si, že rodí. Přišla jsem ve chvíli, kdy jedno mládě čistila, druhé právě rodila a třetí jí leželo za zadečkem nevyndané z obalu. Bleskově jsem protrhla jsem obaly na čumáčku tomu, které rodila a tomu, co bylo z obalu nevyndané. Krásnou slate holčičku, 100 g, se mi i přes usilovnou snahu již oživit nepodařilo. Byla nádherná! Taková škoda!

Na svět potom přišlo ještě jedno miminko, kterému jsem také musela protrhnout blánu na čumáčku a kterému samička ani nepřekousla pupeční šňůru. Prostě ne každé samici je ten instinkt dán, některé rodí s jistotou a přehledem, jiné zmatkují. Tato by prostě očistila jen jedno miminko, ostatní by nechala v obalech uhynout.
Podařilo se mi zachránit dva kluky, celkem jsou tři, každý v jiné barvě - asi slate, aguti černá bílá (stříbrňáček) a černý, všichni pěkní. Ještě uvidím, jak se barvy dotvoří.

Škoda krásné samičky, už se mi ji nepodařilo oživit..  Foto 2. 8. 2019
Poznámka z 26. 8. 2019
Chvilku trvalo, než se samička rozkojila, ale nyní již její tři kluci krásně rostou. Samička se též opět zakulatila a krásně prospívá.

SAMEČEK 1

Max, sameček černý, foto 26. 8. 2019, již v novém domově

M černý 30. 8.2019

SAMEČEK 2

Monty, sameček, foto 26. 8. 2019, již v novém domově

Monty 30. 8. 2019

SAMEČEK 3

M, sameček, zdá se, že to bude aguti černá/bílá (stříbrná), foto 26.8.2019

M aguti černá/bílá, foto 30. 8. 2019, zůstane doma
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Na prodej

Anketa

Kolika let se dožilo vaše skinny morčátko?
 

Počítadlo přístupů

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes464
mod_vvisit_counterVčera284
mod_vvisit_counterTento týden2038
mod_vvisit_counterMinulý týden3072
mod_vvisit_counterTento měsíc17488
mod_vvisit_counterMinulý měsíc21069
mod_vvisit_counterVše1439619

Online (20 minutes ago): 5
Vaše IP: 18.232.38.214
,
Dnes: Kvě 30, 2020

Copyright 2009 by MaraXa