Novinky

6. 1. 2019 byla na ČT2 v pořadu Chcete mě odvysílána reportáž o nás a našich morčátkách. Kdo by se chtěl podívat https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095970013-chcete-me/218562221300038/ nebo na https://www.youtube.com/watch?v=EiUd1oyLH4A (zde ale špatný zvuk)

1. 10. 2020 Morče divoké v našem chovu také na youtube ve videu Eduarda Nováčka. https://www.youtube.com/watch?v=KgCUd7tDeV8

Domů Rady a návody Mé poznatky z chovu naháčků
Mé poznatky z chovu naháčků

To, že jsou skvělí, jsem již psala. Důležité je, aby měli dobrý základ a vyrostli z nich zdatní jedinci. Dobře se jim daří ve skupince, nejlépe dvě mláďata a jeden dospělý jedinec – nemusí to být skinny, ale např. „pečovatelský“ typ samce (já mám rexe), který vychovává nezdárné skotačící mladé samečky skinnů. Skinny by neměl zůstat sám, potřebuje se s někým radovat ze života možná ještě více než ostatní druhy morčat, i když i tam se občas stane, že výjimka potvrzuje pravidlo (viz naše „zamračená“ rexice Moruše, která nesnese přítomnost žádného „soukmenovce“ a hledí si pouze své lidské paničky, kterou pusinkuje, „rozpráví“ s ní a neuvěřitelným způsobem se mazlí). U skinnů mám zkušenost, že jsou spíše plašší, ale když je člověk třeba při krmení naučí trochu se nebát, rádi se nechají podrbat na čumáčku a zvědavě vyhlížejí, co ještě dostanou. Jsou neodolatelní, když ve výběhu „panáčkují“, vyhlížejí chovatele a ukazují svá holá bříška. Občas se stane, že se o něco škrábnou, stává se to i při hře o drápky sourozenců, ale šrámy se brzo zahojí, tak jako je tomu u kůže lidské. Občas je nutné je umýt. Někdo je otírá vlhkým hadříkem, mně se osvědčilo je tu a tam vykoupat v teplé vodě (ne vlažné), to se zatím každému líbilo. Protože nesmí prochladnout, hned je balím do měkkého ručníku a přes ten (nikoli přímo na tělíčko) fenuji tak, abych je nespálila. Většinou se při tom zavrtají do ručníku, usnou a vůbec se jim ode mě zpátky do výběhu nechce. Mají tohle vyhřívání moc rádi. Tělesná teplota a její udržení je pro ně vůbec moc důležitý element. Vychladnutí je pro ně nebezpečné. Již ve dvou chovech se stalo, že zdatný skinny během několika hodin uhynul, aniž předtím jevil jakékoli známky nemoci. V obou případech však ho majitelé našli prochladlého a ani rychlé zahřívání již nepomohlo. Já se domnívám, že pro skinny je též důležitý pravidelný příjem potravy a pohyb – spalují při něm hodně

energie, dobíjejí „baterky“ a vytvářejí tak tělesnou teplotu. Do boxů dávám též domeček, či alespoň stříšku, aby měli možnost úkrytu. Toto je pro ně možná důležitější než přetopený pokoj. Teplota by ale měla být stálá, box by neměl být umístěn někde na zemi či u okna, kde táhne. Snažila jsem se, aby měli alespoň 20 °C, a prospívali velmi dobře, nyní je mám v teplejším pokoji, kde u jedinců se světlou kůží občas dochází k jejímu zarudnutí – musím dávat pozor, abych je samou péčí nepřehřívala. Též se domnívám, že jim svědčí více prostředí s větší vlhkostí vzduchu než vysušený byt, to ale každý chovatel nejlépe již pozná sám – a leckdy i sám na sobě. Přesušená kůže v bytě s ústředním topením často vadí i nám lidem.Co ještě dalšího napsat? Snad něco o výživě. Snažím se, aby přísun potravy byl pestrý a pravidelný. Pokud nakupujete zrní či krmné směsi v obchodech, vždy se přesvědčte, že vše je čerstvé, nezávadné. Nejlépe je vypozorovat, co vašim miláčkům chutná, či si směsi nechat mixovat přímo u dodavatelů – pokud si objednáme dostatečné množství najednou, v pytlích nám je pak vozí až do domu (http://www.apetit.cz/). Pro seno, které je důležitou potravní složkou a má ho být vždy dostatek, si jezdíme k výrobci (http://www.krmivasmid.cz/). Je zde možno si vybrat z různých druhů, vojtěšku, jetel, luční, směs atd. Též kvalitní lisované vojtěškové granule a další. Přes léto krmím trávou a je to dle mé zkušenosti pro chov to nejlepší. Snažím se ji trhat v místech, kam nechodí psi, tedy nejlépe např. na vlastní zahradě, rozhodně ne na veřejných prostranstvích. V zimě dávám 2x denně zeleninu, např. ráno mrkev a okurku, večer papriku a červenou řepu, též rajče, celer, nať z mrkve, v malých dávkách listy z kedlubny aj. Ovoce jsem zkoušela, ale můj chov o ně příliš nejeví zájem, někteří si vezmou jablko či kuličku hroznového vína, ale vždy dají přednost čerstvé zelenině. Samozřejmě záleží na tom, kolik jedinců chováte, podle toho jim pak můžete více či méně přilepšovat, rozmyslete si, zda velký chov je pro vás finančně únosný, pokud zvířátka nemají, co ke svému životu potřebují, neprospívají, jsou náchylní k nemocem a nerodí se kvalitní mláďata. Ono se stane, že i při kvalitní péči přijde nemoc, a i zde je nutné počítat s tím, že veterinární péče není právě levná, a že s morčátkem třeba musíte několik dnů jezdit na injekce, držet ho doma v karanténě se zvýšenou péčí apod. Nikdy nezapomeňte na pokud možno velkou napáječku plnou čerstvé vody, do které lze občas přidat vitamíny, dávám např. šumivý celaskon s příchutí červeného pomeranče, protože i barva nápoje má svůj význam, někdy to zkuste – mně se pak u napáječek tvoří

fronty. Zkrátka i morčata mají svoje chutě a každé zpestření vítají. Co by pro ně ale chovatel neudělal, když ho odměňují radostným křepčením a uvítacím pískáním.

Též je dobré si alespoň přibližně naplánovat březost samic. Ne vždy porodí samice bez problému, potřebuje vaši péči, zvýšený dohled. Zkrátka, měli byste být u toho. Nebo se narodí více mláďat, která nepřibývají, samice hubne, je nutné přikrmovat. Piplali jsme i mláďata, která zůstala bez maminky. Máme osvědčený recept na kašičku, po které velmi prospívají, a osvědčilo se nám přikrmovat i zdravá mláďata z početnějších vrhů, někdy jsem přikrmovala i kojící samici! Proto není dobré mít např. naplánovanou dovolenou na dobu, kdy se u samice schyluje k porodu, a celý chov třeba svěřit do péče nezkušenému členu rodiny či sousedovi.

Závěrem se chci ještě svěřit s tím , proč se mi právě chov morčat tak líbí. Protože to jsou radostná zvířátka, která se stále nesnaží někam utéct a milují svůj výběh, do kterého se rádi vracejí. I na zahradě mi morče neuteklo, ale snažilo se dostat zpět do výběhu k ostatním morčatům. To ale pro jistotu nezkoušejte, venkovní výběhy dobře chraňte před různými nástrahami. To ale není téma pro zimní období, o tom snad zase někdy příště.

A ještě poznámka k doporučenému domečku pro morčata. Měl by být trochu prostornější, mláďatům vyhovuje být v něm i s maminkou, posléze z něj vybíhají, proskakují okénky. Zvolit takovou velikost, aby se zvířátko nemohlo v okénku uškrtit, někdy při hrách nebo při úleku neodhadnou dobře svou velikost a již dvakrát jsem morče na poslední chvíli zachraňovala pomocí mýdlové vody. Proto si profesionálně vyráběná obydlí již raději nekupujeme a přístřešky si vyrábíme sami, našim chovancům na míru. Skinny je oproti očekávání dost dobrý skokan, pozor na to, nemá sice tendenci nikam utíkat, ale za milovanou samičkou klidně skočí na střechu domečku a odtud přeskočí do vedlejšího výběhu. Zažili jsme již nečekané kaskadérské kousky u jedinců, kteří zdánlivě neuměli „do pěti počítat“.

Všem chovatelům přeji hodně radosti a vytrvalosti při chovu tohoto neobvyklého zvířátka a doufám, že si ho brzy oblíbí i laická veřejnost. Usuzuji tak z reakcí našich návštěv, vesměs se skinnové líbí a budí zájem. Jejich teplá a příjemná kůže vybízí k tomu, znovu se jich dotknout. Takže i když mláďátka svádějí k tomu dávat jim jména jako Soptík či Drákula, je to míněno s láskou a jsou to naše milované domácí „příšerky“.

 

Na prodej

Anketa

Kolika let se dožilo vaše skinny morčátko?
 

Počítadlo přístupů

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes915
mod_vvisit_counterVčera505
mod_vvisit_counterTento týden2318
mod_vvisit_counterMinulý týden3105
mod_vvisit_counterTento měsíc7992
mod_vvisit_counterMinulý měsíc19166
mod_vvisit_counterVše1799322

Online (20 minutes ago): 5
Vaše IP: 3.239.4.127
,
Dnes: Srp 18, 2022

Copyright 2009 by MaraXa